Taneční skupina

Národopisný taneční soubor

Více jak půlstoletou tradici v obci má národopisný taneční soubor. Jeho začátky se váží s rokem 1950, kdy manželka ředitele školy Věra Doborovolná za pomoci mladého učitele Bohumila Coufala ustavila při Osvětové besedě v Březníku zájmový kroužek. Jeho prvními tanečníky a zpěváky byla březnická omladina narozená po roce 1930. V Březníku je jen málo občanů do 50 let, kteří by se do činnosti tanečního souboru nějakým způsobem nezapojili.

Nácvik v prvních letech probíhal ve škole a tanečníci i zpěváci používali při vystoupeních pestré březnické kroje. První taneční pásmo bylo sestaveno z horáckých lidových tanců a písní. Hudební doprovod obstarávali domácí hudebníci vedeni učitelem hudby Františkem Staňkem č.p. 40. Mladí tanečníci pod vedením Věry Dobrovolné v krátké době zvládli různé taneční varianty. Soubor měl za sebou první úspěšná vystoupení a stal se známý v širokém okolí. První velkou prověrkou pro celý soubor byla účast na I.spartakiádě v Praze roku 1955, kde pořadatelé do programu zařadili i vystoupení národopisných souborů z celé republiky.

V 70. letech začal soubor pracovat pod hlavičkou SSM. Dále jej vedla, stále více uznávaná odbornice na horácký folklor, paní Věra Dobrovolná č.p. 26. Hudební doprovod v té době obstarávali manželé Štefkovi z Rapotic a učitel hudby František Staněk z Březníka č.p. 40. Z bohatého účinkování souboru na různých přehlídkách a oslavách nelze opomenout velký úspěch na přehlídce folkloristických venkovských souborů koncem července 1973 ve Velké nad Veličkou, kde mezi šesti soubory březničtí tanečníci a zpěváci získali sympatie obecenstva na moravsko-slovenském pomezí na Strážní hůrce.

Velkého ocenění se souboru dostalo i na "Karnevalu květů" v srpnu 1988 v maďarském Debrecenu. Soubor zde měl několik samostatných vystoupení a poté program vrcholil průvodem účastněných souborů z Maďarska, Polska, Dánska, Itálie, NSR, Skotska, Litvy, Bulharska, Japonska a Československa ulicemi města. Pestrý průvod sledovalo na 180 tis. diváků. Březnický soubor složený z mládežnického souboru a souboru žen zde reprezentoval Československo. Spolu s dechovou hudbou "Polužankou", která jej doprovázela, si získal srdce všech účastníků festivalu.

Březen - za kamna vlezem, duben - ještě tam budem.