Poloha a rozloha
Obec Březník leží na úpatí Českomoravské vrchoviny v nadmořské výšce 367 m. Úředně obec spadá do kraje Vysočina, okres Třebíč, pověřený úřad s rozšířenou působností sídlí v Náměště nad Oslavou (asi 6 km). Obec je součástí mikroregionu Chvojnice. Katastrální území obce se rozkládá na 1357 hektarech především v mírném dolíku při potoku Luh a svými hranicemi se přímo dotýká říčky Chvojnice a řeky Oslavy. Přesná poloha: zem. šířka 49° 10' 19", zem. délka 16° 11' 40", více informací je možné získat v položce mapy...
Převážnou většinu území tvoří Zemědělská půda (693 hektarů) a Lesní půda (579 hektarů). Výměra zastavěné plochy činní 18 hektarů a 19 hektarů zahrad, podrobněji v sekci statistiky....
Obyvatelstvo
K 1. 1. 2019 čítala obec 688 obyvatel, rozložení mužů a žen bylo přesně na polovinu. Od roku 1869, kdy bylo evidováno 661 obyvatel měl počet obyvatel převážně stoupající trend až do roku 1930, kdy bylo napočítáno 934 obyvatel. Od té doby počet obyvatel mírně klesá. Jak dokládá populační křivka. Jedním z našich dlouhodobých cílů je udržet počet obyvatel na pokud možno neklesající úrovni. Byty, stavební místa, podpora stavebníků
Byty, stavební místa a podpora stavebníků
V obci bylo v době sčítání 2001 evidováno 247 domů, z čehož bylo 200 domů obydlených (198 rodinných a 2 bytové domy). V domech bylo celkem napočítáno 300 bytů, z nichž bylo 243 obydlených a 57 neobydlených. Z nichž však 25 slouží k rekreaci, nebo přechodnému pobytu. Převážná většina domů je postavena roku 1946 a výše a je vybavena vodovodem, plynem a ústředním topením.
Podrobnější statistické informace naleznete pod odkazem bydlení...
Obec má v majetku 2 obecní byty.
Stavební lokalita Cibuláře je vybudována s kompletní infrastrukturou (kanalizace, vodovod, plyn, elektrika), včetně napojení na ČOV.
Stavební lokalita Za branou je novou lokalitou, jejíž výstavba započala v roce 2008.
V roce 2004 se obecní úřad přestěhoval do nově zrekonstruované budovy mateřské školy a sídlí v prvním nadzemním podlaží, v kterém byla zřízena i obřadní síň.
V suterénu je funkční sauna, která je v provozu v zimním období.
V druhém nadzemním podlaží sídlí již zmíněná mateřská školka.
Školství
Obec je zřizovatelem Základní školy a Mateřské školy Březník příspěvkové organizace. Škola má devět tříd a navštěvují ji kromě místních žáků i žáci ze spádových obcí obvodu – Kralic, Kuroslep, Horních Lhotic a Vysokých Popovic a dalších obcí. Součástí školy je školní družina a školní jídelna. Mateřská škola sídlí v jiné budově.
Sport
V obci působí sportovní zájmová organizace TJ Sokol Březník, která má ke své činnosti a sportovnímu vyžití jak členů, tak občanů obce k dispozici travnaté fotbalové hřiště, kde se hrají okresní žákovské soutěže a soutěž dospělých, obecní víceúčelové hřiště u sokolovny pro všechny ostatní sporty, sokolovnu pro florbal, kopanou, rekreační cvičení pro všechny kategorie, aerobik, stolní tenis a cvičení dětí. Sokol také využívá, hned vedle víceúelovky, zbudované antukové kurty. Základní škola pro své hodiny vyučování tělesné výchovy využívá všechna tato sportoviště v obci.
Kultura a památky
Mezi tradiční dlouholeté kulturní a společenské akce patří Malá a Velká pouť, tradiční krojované Hody a jarní Ostatky. Bohatost společenského dění v obci doplňují další různé sportovní a kulturní akce pro mládež a občany. Významnou sportovně společenskou organizací je velmi aktivní činnost Sokola Březník společně s SDH Březník. K tradičním a vyhlášeným specialitám Obce Březník jsou březnické svatební koláče, které mají speciální recepturu a postup při jejich výrobě, který se dědí z generace na generaci.
Na zachování tradicí se bohatě podílí Taneční kroužek, jehož zřizovatelem je Obec Březník.
V obci je také Veřejná knihovna. Ta sídlí v suterénu obecního úřadu.
Dominantou obce je románský kostel Nanebevzetí Pany Marie z konce 12 století. Další pamětihodnosti v okolí obce: zříceniny hradu Lamberk, Vlčí kopec, Kraví hora atd., více v sekci turistika .
Spolky a sdružení
V obci působí následující zájmové organizace: TJ Sokol, Sbor dobrovolných hasičů Březník, Hodnební společenstvo, Zahrádkářský svaz Březník–Kuroslepy...
Dopravní obslužnost
Autobusové a vlakové spojení: V obci funguje pravidelná autobusová linka (790520 Náměšť nad Oslavou – Mohelno – Dukovany) zajišťující spojení do okolních obcí. V Březníku se nachází 2 autobusové zastávky (Březník a Březník, Horky).
Návštěvníci obce mohou využít železniční stanici v obcích Kralice nad Oslavou (3 km) nebo Náměšti nad Oslavou (6 km), která leží na železničním koridoru Brno – Jihlava – Havlíčkův Brod. Na některé spoje přímo navazuje autobusový přípoj.
Automobil: Příjezd automobilem je možný po silnici č. 23 spojující Brno a Třebíč. Rovněž je možné přijet po dálnici D1 (Praha–Brno) a použít EXIT na 162. km ve Velké Bíteši, více informací hledejte ve spojení...
Turistika
V katastru obec je několik velmi zajímavých značených turistických tras vedených Údolím řek Chvojnice a Oslava (chráněná krajinná oblast). Od roku 2003 jsou zde vyznačené cyklotrasy. Více o turistických možnostech v okolí obce turistika
Technická vybavenost obce
viz tabulka pod odkazem technická vybavenost obce
Záchranný systém
V obci působí aktivní Sbor dobrovolných hasičů, který má k dispozici hasičské auto avia. Vybavení je na dobré technické úrovni a udržované v pohotovostním stavu. Hasiči mají k dispozici požární nádrž v centru obce a možnosti napojení na požární hydranty v části obce, které jsou napojeny na obecní vodojem. Místní hasiči zasahují při místních požárech jako podpůrná jednotka a při povodních. Integrovaný záchranný systém (Policie, Hasiči, Rychlá lékařská pomoc) kraje Vysočina je plně dostupný v Náměšti nad Oslavou vzdálené 6 km.
Zdravotnictví
Zdravotní služby zajišťuje především Zdravotní středisko v Kralicích nad Oslavou a poliklinika v Náměšti nad Oslavou. Lékárna je v Náměšti nad Oslavou a Kralicích. Rychlá lékařská pomoc je zajištěna jak v Náměšti nad Oslavou, tak v Třebíči.
Ostatní služby
Seznam poskytovaných služeb a podnikatelů naleznete pod odkazem služby a podnikatelé.