Pod vesnicí býval asi do roku 1860 panský rybník. Voda od hráze v Rymizi, kde v minulosti stával mlýn, sahala ke kraji obce. V rodinné kronice E. Krejčího č.p. 31 se uvádí, že kolem roku 1812 si rybník pod vsí i okolní pozemky pronajal oslavanský cukrovar. Ten časem rybník vypustil a začal zde pěstovat cukrovku. Rybník byl zrušen kolem roku 1860. Rybník býval také v Loučkách u panského lesa pod silnicí. Nebyl hluboký, ale rybám se zde dařilo. Po roce 1875 starosta obce Josef Staněk č.p. 16 zřídil uprostřed obce na místech bývalých sádek (později zahrady domu č.p. 46 a 47) Velký rybník. Rybník byl z požárních důvodů propojen uličkou na Rynk. Pozemek na uličku uvolnil Filip Němec z č.p. 12 za náhradní pozemek, který získal od obce.
V první polovině 20. století byly na území obce tři rybníky – v Pastouškách, před domem J. Janouška č.p. 100 a Velký rybník. Tyto vodní nádrže vyžadovaly pravidelnou údržbu. Že to nebylo vždy jednoduché dokazuje zápis v hasičské kronice, který přibližuje vyvážení bahna z Velkého rybníka v roce 1906.
Protože rybník neměl odpad, byla voda ve dnech 9. a 10. července 1906 nepřetržitě odčerpávána dvěma ručními stříkačkami. Dalších 6 dnů jezdilo od rána do večera deset koňských potahů a při nakládání pracovalo 10 až 15 lidí. Když byl rybník z jedné poloviny odbahněn, byl zhotoven z dřevěných trámů zvláštní vor, aby se koně a vozy nebořily. Celkem pulláníci vyvezli 400 fůr bahna. Rozpočet obce byl 300 korun, skutečně se utratilo 180 korun. Starosta obce František Kříž č.p. 31 se nakonec za svoji šetrnost dostal do řečí. Když byl v roce 1930 rybník znovu vyvážen, voda byla čerpána 10 hodin dvěma elektrickými čerpadly, která zapůjčil Josef Janoušek č.p. 100. V červenci 1938 se dočkal generální opravy i rybník v Pastouškách. Byl o tři metry prodloužen odbahněn a opraveny obvodové hráze.
Když došlo k výstavbě rodinných domů na Horkách, postavila obec koncem dvacátých let "Za branou" pod stavením Jos. Havelky č.p. 116 novou vodní nádrž, která vznikla přehrazením potoka. K jejímu zrušení došlo v roce 1940, kdy byl pozemek "Za branou" určen ke stavbě rodinných domů. Když v roce 1950 vznikl požár v domě Mir. Podušky č.p. 127, stala se vodní nádrž opět aktuální. S její výstavbou bylo započato v roce 1952 a byla situována do rokliny vedle domu R. Pokorného č.p. 160. Protože chyběl obci v té době materiál i peníze, stavba se protáhla na několik let.
Když se v polovině 60. let začalo mluvit o zavezení rybníka v Pastouškách, neboť začal vadit mechanizačnímu středisku JZD, měla jej nahradit nová vodní nádrž pod vesnicí za zahradou Jar. Chadima č.p. 56. Ta měla současně zajistit ochranu areálu živočišné výroby JZD. I stavba této nádrže se protahovala. V krátké době se ukázalo, že zavezení rybníka v Pastouškách bylo zbytečné, neboť drutstvo odstěhovalo stroje do bývalého střediska STS za Malovy. V roce 1984 byla postavena nákladem 210 000 Kč nová vodní nádrž "Hájek". Vznikla nedaleko silnice na Mohelno přehrazením údolí, kterým je svedena voda z Doubravských. Výsledný efekt není dobrý. Hráz netěsní, voda promáčí a v suchém roce bývá nádrž bez vody. Měla původně sloužit především rekreaci, ale ani pro tu není využívána.
V letech 1985 a 1986 byl brigádnicky za pomoci mechanizace JZD upraven Velký rybník. Vedle vyčistění a zpevnění dna rybníku byl vybudován nový přítok a odtok vody, zpevněny hráze, postaveno nové zábradlí a zavedeno elektrické osvětlení. Celkem zde hasiči a další občané odpracovali 2 300 brigádnických hodin. Obec na opravu vyčlenila 150 000 Kč a příspěvek ve výši 93 000 Kč poskytla Česká státní pojišťovna v Třebíči. Tato modernizace Velkého rybníka se povedla. Během léta je nádrž mládeži využívána ke koupání, v zimě zde bruslí.
Od poloviny 70. let bylo využívání vodních zdrojů v případě požáru v obci stanoveno následovně – pro Močitka, Pastoušky a Kocperky byla určena nádrž na loukách, Volná strana, Rynk a Zábřezí bude zajištěno vodou z Velkého rybníka. Pro Kout byl určen rybníček za Malovými. Ulice Za branou, U sokolovny, U hřiště a Horky mají k dispozici vodní nádrž u sokolovny a v posledních letech i hydranty.